Dlaczego konieczne jest polowanie na dzikie zwierzęta?
Dziś polowania, kontrola gatunków czy łowiectwo są przedmiotem zażartej debaty. Podczas gdy obrońcy praw zwierząt (często słusznie) nazywają niektóre środki barbarzyńskimi i niehumanitarnymi, biolodzy, konserwatorzy i ekolodzy nie mogą znaleźć innego rozwiązania. A prawda jest taka, że to my, ludzie ponosimy winę. To my modyfikujemy środowisko i dajemy przewagę niektórym zwierzętom kosztem innych. Tak bardzo zmieniliśmy otaczające nas środowisko, że dla zachowania równowagi konieczne jest obecnie podjęcie kontrowersyjnych działań. Ale czy są one naprawdę konieczne?
Polowanie na dzikie zwierzęta w celu ich ochrony
W każdym polskim lesie dziki mogą stać się problemem. Te słodkie, małe świnki mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla innych zwierząt, infrastruktury i upraw. Są bardzo płodnym i wytrzymałym gatunkiem, zdolnym do odżywiania się niemal wszystkim. Szkody wyrządzone przez te zwierzęta można zobaczyć w całym lesie, na jego obrzeżach i poza nimi. Gatunek ten jest zdolny do wypierania (tj. kradzieży siedliska) innych, bardziej delikatnych gatunków. Brak drapieżników, które mogłyby na nich żerować, powoduje, że rozmnażają się one bez kontroli i stają się prawdziwym problemem. Przeczytaj jak przebiega redukcja dzików w gminie Boguszów-Gorce.
Ludzie mają wiele wspólnego z ich ogromnym rozprzestrzenianiem się. Ich populacje są utrzymywane w celu dalszego karmienia lukratywnego biznesu, który za tym stoi. Jest w tym jednak jeszcze jedna ważna kwestia: polowania służą właśnie temu, by trzymać je w ryzach. Dotyczy to nie tylko dzików: jelenie, sarny, muflony, wilki, sarny… istnieje wiele gatunków objętych kontrolą zwierzyny łownej, które sieją spustoszenie, gdy nie są kontrolowane przez polowania. Podobnie jak w przypadku dzików, wiele z tych gatunków ma swoje źródło (lub przynajmniej brak kontroli) w interwencji człowieka. Bez takiej kontroli gatunki zwierzyny mogą stanowić zagrożenie dla innych gatunków rodzimych.
Gatunki inwazyjne
Zjawisko zwalczania gatunków inwazyjnych występuje na całym świecie. Kiedy zwierzę z zewnątrz jest wprowadzane do nowego środowiska, zwykle wiąże się to z poważną zmianą otoczenia. Taka zmiana może wiązać się z poważnymi zmianami w tzw. sieci pokarmowej i środowisku ekologicznym. Czasami zwierzęta te zaczynają odżywiać się źródłami wykorzystywanymi przez inne typowe zwierzęta w tym środowisku. W innych przypadkach zwierzęta te są bardzo skutecznymi drapieżnikami, które nie mają przeciwników. W każdym z tych i innych przypadków gatunki te stają się szkodnikami zagrażającymi innym zwierzętom, których ekosystem był stabilny przez tysiąclecia. Tak stało się na przykład z dzikami w całej Europie, aż po Azję.