Królik: odżywianie i reprodukcja
Królik jest roślinożerny, co oznacza, że jego głównym źródłem pożywienia jest roślinność zielna i trawa, a także korzenie, cebulki, kora roślin drzewiastych i owoców, które otrzymują w swoim siedlisku. Zwierzę to jest zdolne do wytwarzania własnego pożywienia z odchodów, o wilgotnej konsystencji i pokryte błoną śluzową, która jest spożywana i trawiona bez żucia.
Wykazano, że kał ten jest bogaty w witaminę B12 i mikroflorę, które są niezbędne do jego trawienia celulozy. Szczególną cechą mikroflory jelitowej jest to, że nie jest ona genetycznie zakaźna, dlatego też królik od przedwczesnego wieku powinien zjeść odchody swojego potomka. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu śmierć z powodu drgawek.
Źródło plag.
Królik jest źródłem wielu plag i może siać spustoszenie, gdy wkracza na tereny uprawne. W minionych wiekach wyrządził tak wiele szkód, że człowiek musiał stworzyć zabójcze wirusy, aby je wyeliminować, co było środkiem ekstremalnym, który prawie doprowadził do wyginięcia niektórych gatunków. Obecnie naukowcy walczą o wytępienie wirusów o działaniu endemicznym oraz o zaszczepienie grup królików, które uważane są za zagrożenie.
Reprodukcja.
Królik ma tendencję do osiągania dojrzałości płciowej w wieku czterech miesięcy, ale będzie to zależało od jego żywienia. Jest to gatunek poligamiczny. Samiec używa swojego zmysłu węchu do zlokalizowania samicy, o którą walczy z innymi, aby uzyskać prawo do rozmnażania. Zwycięzca odpędza pozostałych do czasu, aż oboje będą gotowi do stosunku. Może się to zdarzyć kilka razy w roku, więc mogą mieć kilka miotów, od pięciu do sześciu młodych. Okres ciąży trwa od 28 do 33 dni.